Ako vybrať horolezeckú kladku?

Kladky sú všeobecne určené k zdvíhaniu či spúšťaniu materiálu. Niektoré kladky sú zaopatrené blokantom, čo uľahčuje ich používanie. Ďalšie faktory pre výber kladky je okrem ceny ich hmotnosť, priemer kotúča alebo maximálne povolené zaťaženie.

Kladky sú všeobecne určené k zdvíhaniu či spúšťaniu materiálu. Niektoré kladky sú zaopatrené blokantom, čo uľahčuje ich používanie. Ďalšie faktory pre výber kladky je okrem ceny ich hmotnosť, priemer kotúča alebo maximálne povolené zaťaženie.

Doba čítania 2 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Aké sú základné typy kladiek?

Kladka je voľne otočný „kotúč“ umiestený medzi bočnicami umožňujúca viesť lano a zmeniť jeho smer. Z fyzikálneho hľadiska delíme kladky na: pevné kladky, voľné kladky a kladkostroje.

  • Pevné kladky sú také, ktoré sú pevne pripevnené ku kotviacemu bodu. Pri pohybe lana sa nepohybujú a len menia smer vedenia lana. Kladka nám prácu neušetrí, ale uľahčí – je jednoduchšie ťahať smerom dole, než vyťahovať smerom hore.

  • Voľné kladky nie sú upevnené, upevnené je len lano, bremeno je zavesené na ose kladky (tzn., pohybuje sa bremeno i kladka). Pri pohybe lana opäť mení smer jeho vedenia a na dvojnásobnej dráhe znižuje silu v lane na polovicu. Nevýhodou je, že silou pôsobíme smerom hore.

  • Kladkostroje spojujú výhody voľných a pevných kladiek. Používajú sa tiež kladkostroje zložené z niekoľkých kladiek – sila nutná k zdvihnutiu bremena je potom ešte nižšia.

Aké kladky sa používajú v horolezectve?

Kladky pre horolezectvo a práce vo výškach je možné rozdeliť do niekoľkých skupín:

Jednoduché kladky je možné začleniť do najrôznejších kladkových systémov. Kladky môžu mať pevné či vyklápajúce bočnice. Účinnosť kladky je určená dvoma faktormi: veľkosťou kotúča čiže rolny (čím väčší je jeho priemer, tým lepšia je účinnosť kladky) a uložením kotúča na ose. Klzné ložiská zaisťujú dobrú účinnosť, ale je potrebné ich pravidelne mazať. Guľôčkové ložiska majú vynikajúcu účinnosť; sú utesnené a nepotrebujú takmer žiadnu údržbu.

Kladky s blokantmi pri ich aktivácií zamedzujú spätnému pohybu lana v kladkostroji.

Kladky pre použitie s prusíkmi sú konštrukčne prispôsobené (tvarom bočnice) k používaniu v kombinácii s týmito samo-svornými uzlami.

Akú vybrať kladku podľa typu bočníc?

Tvar a konštrukčné riešenie bočníc kladky predurčujú jej použitie:

  • jednoduché a ľahké kladky malých priemerov sú vhodné pre horolezectvo a ako kladky záložné (hmotnosť už od 50 g),

  • kladky väčších priemerov pre zvyšovanie účinnosti,

  • kladky s niekoľkými otvormi v bočniciach pre vytváranie zložitých kladkostrojov (záchranárstvo),

  • kladky s viacerými rolnami uložené za sebou ako tandemové kladky sú vhodné pre prelanenie,

  • dvojité kladky pre jednoduché zapojenie do kladkostrojov.

Čo by malo byť uvedené na každej kladke?

Kladky by mali byť opatrené: značkou výrobcu, normou, číslom skúšobne, povoleným zaťažením a max. priemerom lana. Ďalej priloženým návodom k použitiu. Nezabudnite, že používanie kladiek vyžaduje tréning a skúsenosti.

Autor: HUDYsport